Güncel Altın Fiyatları

Gram
Çeyrek
Yarım
Tam
14 Ayar
18 Ayar
22 Ayar
Gremse
Hamit
Reşat
Ata
ONS

Söz yüzüğü Altın mı olmalı? Hani ele takılır?

Altın ile ilgili web sitemiz de, zaman zaman yüzük modelleri ile ilgili paylaşımlar da yapıyoruz. Bir kaç gün içerisinde, Atasay, Goldaş, Koçak gold vb. takı firmalarının söz yüzükleri‘ni paylaşacağımız için böyle bir konu açma gereksinimi duyduk.

Bu konu ile ilgili merak edilenler var. Şöyle bir sıralamak gerekirse;

  • Altın mı olmalı?
  • Söz yüzüğü modelleri.
  • Yüzük hangi ele takılır?
  • Takarken neler söylenir
  • Yüzüğü kim alır?
  • İçine ne yazılır?

Bu ve bunun gibi sorulara bu başlık altından yanıt verelim. Biraz sitemizin konusunun dışına çıktığımızı düşünüyoruz ama söz yüzüğü modelleriile ilgili sitemizi ziyaret eden ziyaretçilerimiz için açıklayıcı bir yazı olacağını düşündük.

Söz Yüzüğü

Söz Yüzüğü

Öncelikle bu konu hakkında bildiklerimizi, bilinenleri ve halk arasında yaygın olanları anlattığımızı belirtmek isterim. Yöre’den yöreye, o yörenin adetlerine göre bu konular değişiklik gösterebiliyor. Bu konu da sadece bilgi edinme amaçlı yazılmıştır.

Söz yüzüğü altın mı nasıl olmalı?
Söz yüzüğü alınırken genel de altın yüzük alınır. Yüzüğün altın olması bazı kişiler tarafından daha da değer verildiği anlamına getirilerek yorumlanabiliyor. Ama kaldı ki, zengin bir tarafın, gümüş söz yüzüğü alması biraz abes kaçabilir. Söz yüzüğünün altın ya da gümüş olması, dışardan bakanların yorumlarının haricinde durum da herhangi bir yanlışlık oluşturmaz. İsteyen altın alır, isteyen ise gümüş söz yüğüzü alır.

Söz yüzüğünü diğer yüzüklerden ve alyanslardan ayıran özelliği ise, ince olmasıdır. Ayrıca söz yüzüğü olarak, genel de tek taş pırlanta söz yüzükleri de tercih edilebiliyor. Tercih meselesi.

Yüzük hangi ele, hangi parmağa takılır?
Söz yüzüğü sağ elin, yüzük parmağına, yani en küçük parmak ile 3. parmağın arasında olan parmağa takılır. Doğrusu budur. Bilmeyen kişiler ya da önemsemeyen kişiler, sağ sol el fark etmeksizin yüzüğü parmaklarına takabiliyorlar.

Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Yüzüğü kim alır?
Söz yüzüğünü erkek tarafı alır. Olay genelde şöyle gerçekleşir.

Kız ve erkek anlaşırlar, söz yüzüğü beğenmek için yola koyulurlar. İstanbul içerisinde yaşayanlar için bu alışveriş, kuyumcuların ve altın’ın merkezi kapalıçarşıda gerçekleşir. Tek tek model bakarlar, beğendikleri modeli denerler.  Vitrindeki model, parmakta güzel durmaz. Tekrar yeni baştan, aynı sahneler, yine yine ve yine.. Bir süre sonra anlaşılır ve yüzükler alınır. Söz yüzüğü diyerek geçmeyin, o ince yüzüklerin fiyatları bazı firmalar da çok yüksek olabiliyor.

İçine ne yazılır?
Bu konuda genelde kuyumcular fikir verir. Kaldı ki farklı yazılar yazdıranları da görmüyor değiliz.

Mesela, sonsuza dek yazısı yazılır. Tanıştıkları günün tarihi yazılabilir. Ya da sözlendikleri günün tarihi yazılabilir. Bu yazılanlarla beraber, damat’ın yüzüğüne gelin’in ismi, gelin’in yüzüğüne ise damat’ın ismi yazılabiliyor.

Takarken ne söylenir?
Çok da önemli bir husus olmamak la beraber, yöreden yöreye, kişiden kişiye değişebiliyor. Kimi zaman sadece sessizlik olur, kimi zaman ise yüzüğü takan tecrübeli kişinin marifetine kalır.

Şöyle bir alıntı yapmak gerekirse;
“Gençler birbirlerini görmüş, beğenmişler ve gönüllerinin bir olmasına karar vermişler. Bu gençler için evlilikten önce aşamalardan bir tanesi olan söz töreninde bir araya gelmiş bulunuyoruz. Haydi hayırlı olsun bakalım.”

Biraz komik mi oldu yoksa? Neyse işte, bu şekilde düzeltilebilir, eklemeler yapılabilir. Bunu sadece ilham verme amacıyla yazdım. Bu konuda da büyüklerimizden bilgi almakta fayda var ki zaten yüzüğü takma işlemini ailelerin büyükleri yapar genelde.

Söz yüzüğü modelleri
Güncel Altın .com olarak, büyük takı firmalarının kendi mağazaların da ve internet mağazaları üzerinden satışa sunduğu söz yüzüğü modellerini, sitemizde bir araya getiriyoruz.

Söz yüzüklerini görmek için Söz yüzüğü modelleri sayfamıza gidebilirsiniz.

ilgili etiketler , , , , , ,

Benzeri konulara da göz atabilirsiniz

Bu konu ile ilgili yorum yapmak istermisiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Altın Grafikleri
Altın Yorumları
Kullanım şartları ve sorumluluk
Sitemizde yayınlanan güncel altın fiyatları, döviz kuru ile altın , ekonomi, finans sektörleri ile ilgili yazılar dahil olmak üzere bütün yazılar sadece bilgi amaçlı olup, doğru olduğu guncelaltin.com dahil olmak üzere kimse tarafından garanti edilemez. Aksi taktirde sitemiz (www.guncelaltin.com) hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmemekle beraber tüm sorumluluk kullanan kişilere aittir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür ederiz.
Altın Grafikleri
  • Son 20 Yılın Altın Grafiği
  • Son 40 Yılın Altın Grafiği
  • Son 30 Yılın Altın Grafiği
Türkiye’de Altın Fiyatları