Güncel Altın Fiyatları

Gram
Çeyrek
Yarım
Tam
14 Ayar
18 Ayar
22 Ayar
Gremse
Hamit
Reşat
Ata
ONS

Altın parlatma nasıl yapılıyor merak ediyormusunuz?

Şubat 5, 2012 admin tarafından Altın (Genel) with 0 Comments

GuncelAltin.com ekibi olarak altın parlatma konusu ile ilgili detaylı bir yazı yazmayı düşündük. Bu konuda bildiklerimizi bir kenara yazdık, bilmediğimiz diğer yöntemleri ise araştırdık ve yazıya döktük.

Bilinen ve bütün altın parlatma yöntemlerini bir araya getirdik. Bu yöntemleri sizlerle paylaşmadan önce küçük bir açıklama yapalım.

1. Parlatma Yöntemi

Altın, bildiğiniz gibi zamanla parlaklığını kaybedebiliyor. Bu durum sadece altın’da geçerli değil, gümüş için de aynı durum söz konusudur. Beyaz ya da yeşil altın, parlaklığını kaybettiğinde, en yakın kuyumcuya götürerek parlattırmalarını rica edebilirsiniz..

Götürdüğünüz kuyumcunun atölyesi yok ise kendisinin parlatması mümkün değildir. Atölyesi var ise atölyesine göndererek, kuyumcu cila makinasın da parlatması yapılır. Bizzat kendim kuyumcu atölyesin de çalıştığımdan dolayı biliyorum. Asıl isminin ne olduğunu bilmiyorum, ama sanırım diğerleri tarafından da cila makinası olarak biliniyor.

Kuyumcu Cila Makinası

Kuyumcu Cila Makinası

Bu cila makinaları, altın parlatma ve ufak tefek altına şekil(tırtıl) verme işlemlerini yaparlar. Resimini internetten bularak, sağ tarafa ekledim.

Gördüğünüz gibi, ortada bir motor bulunuyor. Bu motorun uçlarına yapılacak işleme göre fırça ya da benzeri parçalar takılıyor. Normal bir alyansın parlatma işlemini yapmak için en sağdaki büyük olan parça takılır ve motor çalıştırılır.

Alyans sıkıca tutulur ve dönen fırçaya yaklaştırılır. Alyans’ı çevirdikçe parladığını görürsünüz, fazla yaklaştırılırsa yüzük’ün elden fırlaması söz konusu olabiliyor. Bir süre sonra alyans çok sıcak olur, ama o sıcak alyans, artık o nasır tutmuş ellere işlemez. Senelerdir bu işin ustası olan insanlar var. İşin en zor tarafı da parmaklarınız yansa da çalışmaya devam etmeniz ve akşam işten çıkarken o kararan parmaklarınızı, ellerinizin kararmalasını çıkartmanız.

Unutmadan, parlatma işlemi yapılırken haliyle çok ama çok az da olsa gramaj kaybı olabiliyor. Bilginize..

Anlatırken bende biraz eskilere gittim, herneyse konuya geri dönelim ve 1. parlatma yöntemine son noktayı koyalım.

2. Parlatma yöntemi

Öncelikle altınlarınızı ılık bir suda temizleyebileceğiniz kadar temizlemeniz gerekir. Bir fırça yardımı ile temizlemeniz daha yararlı olacaktır. Yalnız takı’nız ince bir tasarımı sahip, nazik bir takı ise çok dikkat etmelisiniz ya da 1. yöntemi uygulamanızı tavsiye ederiz.

Üstteki işlemi yaptıktan sonra, yine biraz su ayarlıyorsunuz. İçine 25 gr beyaz sabun tozu eriyorsunuz. Daha sonra bu karışımın içine 25 gr kadar sodyum karbonat ekleyerek karıştıyorsunuz. Bir süre karıştırdıktan sonra takılarınızı bu suyun içerisinde güzelce durulayarak, temiz ve yumuşak bir bez yardımıyla kuruluyorsunuz.

Bu işlemden sonra farkı fark edeceksiniz.

3. Parlatma yöntemi

Uğraşmayı sevmeyenler, bir miktar karbonat aracılığı ile altınlarını ovarak parlatabilirler. Uğraştırıcı olmayan ama etkili bir yöntemdir.

4. Parlatma ve altın temizleme yöntemi

İşinizi görecek bir kab ayarlayın. Bu kabın içerisini mutfakta kullandığınız alüminyum folyo ile kaplayınız. Daha sonra bir bardak su ve yaklaşık iki yemek kaşığı tuz’u karıştırın. Bir süre karıştırdıktan sonra parlatmak istediğiniz altın takınızı  kabın içerisine bırakın. 1-2 saat beklettikten sonra çıkartın.

5. Parlatma ve temizleme yöntemi

İçinde su kaynatabileceğiniz bir kab ayarlayın. Daha sonra yeterli miktarda su koyun ve kaynatmaya başlayın. Su kaynadığı zaman içerisine bir miktar bulaşık deterjanı dökün. Hafifce karıştırın. Daha sonra takı’nızı suyun içerisinde tutmanızı sağlayacak bir gereç ile suyun içerisine hafifçe bırakın. Çok az bekledikten sonra bir diş fırçası yardımı ile suyun içerisinde altın’ınızın üstünü dikkat ederek fırçalayın.

Bu işlemi yaptıktan sonra altınınız daha temiz ve parlak görünecektir.

6. Yöntem (Altın parlatıcı)

Bu yöntem de sabun rendesi ve amonyak kullanacağız.
Öncelikle yine temiz bir kab ayarlıyorsunuz. İçerisini ılık ya da sıcak su ile dolduruyorsunuz. Unutmadan, 1 litre ya da 1 lt’ye yakın dolduruyorsunuz. Bunun içerisinde 100 gr. amonyak ve 15 gr. sabun rendesi ilave ederek, karıştırıyorsunuz. Sonra altınlarınızı karışımın içerisinde yarım saat bekletiyorsunuz. Ardından çıkartıyorsunuz ve soğuk su ile durulayarak, temiz, yumuşak bir bezle siliyorsunuz. Deri parçası ile bu işlemi yapmanız da +1 olacaktır.

Altın takılarınız için ve herhangi bir altını parlatmak için uygulayabileceğiniz yöntemleri bunlardı. Bu yöntemlerden en etkisi olanı 1. yöntemdir. Gümüş ya da beyaz altın parlatma için bu yöntemler etkili olmayabilir. Bunun yanında inci, opal, turkuaz, mercan bulunan takılarınızda bu işlemleri uygulamamanızı tavsiye ederiz. Gümüş için çeşitli temizleme maddeleri, bezler vb. malzemeler bulunmaktadır. Onlara da daha sonraki yazılarımız da yer vermeyi düşünüyoruz.


ilgili etiketler , , , , , , ,

Benzeri konulara da göz atabilirsiniz

Bu konu ile ilgili yorum yapmak istermisiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Altın Grafikleri
Altın Yorumları
Kullanım şartları ve sorumluluk
Sitemizde yayınlanan güncel altın fiyatları, döviz kuru ile altın , ekonomi, finans sektörleri ile ilgili yazılar dahil olmak üzere bütün yazılar sadece bilgi amaçlı olup, doğru olduğu guncelaltin.com dahil olmak üzere kimse tarafından garanti edilemez. Aksi taktirde sitemiz (www.guncelaltin.com) hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmemekle beraber tüm sorumluluk kullanan kişilere aittir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür ederiz.
Altın Grafikleri
  • Son 20 Yılın Altın Grafiği
  • Son 40 Yılın Altın Grafiği
  • Son 30 Yılın Altın Grafiği
Türkiye’de Altın Fiyatları