Güncel Altın Fiyatları

Gram
Çeyrek
Yarım
Tam
14 Ayar
18 Ayar
22 Ayar
Gremse
Hamit
Reşat
Ata
ONS

Altın bozdururken nelere dikkat etmeliyiz?

Şubat 16, 2012 admin tarafından Altın (Genel) with 0 Comments

Altın ile yatırım yapan insanlar zamanla paraya ihtiyaçları olduğundan dolayı, takılarını, altınlarını bozdurmaya doğru yol alıyorlar.

Altın Bozdurma

Altın Bozdurma

Yalnız bu konuda altınlarınızı bozdurma’dan önce iki kez düşünmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde zarar edebilirsiniz. Zarar etmeniz sizin için oldukça can sıkıcı olabilir.

Altın bozdururken dikkat etmeniz gerekenler;
Bozdurmak istediğiniz altın’ın türü nedir?
24 ayar altın, külçe altın ve gram altın‘lar ile yatırım yapanlar, altınlarını bozdurdukların da zarara uğrama olasılıkları çok düşüktür. Çünkü bu tarz altınlar saf olarak satılır ve üstünden işçilik parası alınmaz. Altın’ın yükselmesi ile birlikte aynı orantıda fiyatları yükselir ve altın düştükçe düşer.

Bilezik, küpe, alyans vb. gibi üzerinde yoğun işcilik olan takılar için bunlar geçerli değildir. Bu tarz takılar genelde yatırım yapmak için alınmaz. Düğünlerde takılır ve daha sonra yastık altına kaldırılır. Bu şekilde altın zamanla değerlenir, altın fiyatları yükselir ve sadece ihtiyaç olduğunda altınlar bozdurulur. (İşciliksiz altın)

Bu hususta dikkat edilecek konular vardır. Mesela sizin bileziğiniz 2000 TL değerinde olabilir ama o kuyumcunun gözünde sadece hurda sayılabilir. Bilezik kırıkta olsa, eski de olsa gözünde bir önem arz etmeyebiliyor. Durum böyle olunca bileziğin gramajı ile o zaman ki altın ons‘in değeri ile birlikte hesaplama yapılır ve size sunulur. (İşcilikli altın)

Üstteki 2 satırdan anlıyoruz ki, altın bozdurma da 2 çeşit var.

  • İşcilikli Altın
  • İşciliksiz Altın

Unutmadan, çeyrek altın, ziynet altınları, yarım altın, cumhuriyet altını gibi altınlar işciliksiz altınlardır.

Bunun haricinde üstteki yazıları artı olarak, kolyeler, yüzükler, altın setleri, 22, 18, 14 ayar bilezikler işçilikli olan altınlardır.

Mesela atasay’dan bir model seçtik. Şuan ki fiyatı 1.393 TL.
Gramajı 10.20 gram, 14 ayar yeşil ve beyaz altından üretilmiş bir ürün.
14 ayar altın fiyatı ise =  55.3750

Küçük bir hesap: 10.20 gram X  55.3750 = 564.82500
Yani altın değeri 564.82500 TL’dir. Bundan düşük fiyata bu altın’ı vermeniz imkansızdır.
829 TL bu altının işcilik vb. değeri tutuyor. Bu sadece göstermelik bir hesaptı. Parçalanmış bir bileziği bu fiyattan verebilirsiniz misal.

Eğer yeni bir bilezik ise, yeni ve değerli bir model ise elbette fiyatı daha yüksek tutulacaktır. Bu konuda kuyumcuların insifiyatini kalmış bir durumdur. Bu yüzden dolayı güzel tasarıma sahip ve işcilik payı yüksek olan altınlarınızı kesinlikle bozdurmanızı tavsiye etmiyoruz.

Altın bozdurma çoğu zaman karlı olamayabiliyor. Bu yüzden dolayı tek bir kuyumcuya gitmek yerine farklı kuyumculara giderek fiyat alabilirsiniz. Tabi ki altın’ın yükseldiği saatler içerisinde bozdurmanız da yanınıza kar kalacaktır. Bu konu ile ilgili ise sitemiz de yer alan yazıları okuyabilirsiniz.

ilgili etiketler , , , , , , , , ,

Benzeri konulara da göz atabilirsiniz

Bu konu ile ilgili yorum yapmak istermisiniz?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Altın Grafikleri
Altın Yorumları
Kullanım şartları ve sorumluluk
Sitemizde yayınlanan güncel altın fiyatları, döviz kuru ile altın , ekonomi, finans sektörleri ile ilgili yazılar dahil olmak üzere bütün yazılar sadece bilgi amaçlı olup, doğru olduğu guncelaltin.com dahil olmak üzere kimse tarafından garanti edilemez. Aksi taktirde sitemiz (www.guncelaltin.com) hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmemekle beraber tüm sorumluluk kullanan kişilere aittir. Anlayışınızdan dolayı teşekkür ederiz.
Altın Grafikleri
  • Son 20 Yılın Altın Grafiği
  • Son 40 Yılın Altın Grafiği
  • Son 30 Yılın Altın Grafiği
Türkiye’de Altın Fiyatları